Konwój Wolności Kanada 2022 -Freedom Convoy 2022. Filmował Marcin Lewandowski

Konwój Wolności Kanada 2022 -Freedom Convoy 2022. Filmował Marcin Lewandowski

Największy w historii Kanady protest.Drugi dzień blokady Ottawy. Kierowcy tirów Freedom Convoy2022 zapewniają, że nie ruszą się ze stolicy Kanady, dopóki premier, nie zniesie pandemicznych zakazów. Justin Trudau został wraz z rodziną ewakuowany przez służby z mieszkania w stolicy w obawie o jego bezpieczeństwo. Wcześniej, nazwał protestujących „małą mniejszością z marginesu”.
Wszystkie dojazdowe drogi do miasta są zablokowane. W downtown słychać jedynie buczenie klaksonów, które przeradza się w jeden przeraźliwy, ogłuszający dźwięk. Od wczoraj Tłum na placu przed Parlamentem, oceniany przez parlamentarne służby ochrony na 10.000 ludzi, dziś się powiększył. Żeby dostać się na plac przed Parliament Hills, gdzie jest kancelaria premiera, trzeba przeciskać się pieszo między nieprzerwanym strumieniem tirów, pic kup-ów, furgonetek, kamperów i zwykłych samochodów. Demonstranci z flagami i wolnościowymi hasłami maszerują w górę i dół Wellington Street, ulicy która biegnie przed Parliament Hill i Kancelarią Premiera.
Protestujący twierdzą, że decyzje premiera doprowadziły do bankructwa ich rodzin i są łamaniem karty Wolności Praw Człowieka. Do protestu kierowców tirów przyłączyli się farmerzy i Indianie. – Nie chodzi tylko o zastrzyki, jak wszyscy myślą – powiedział Don Finlayson, który prowadzi firmę budowlaną – Jesteśmy tu dla rdzennych mieszkańców, którzy nie mają świeżej wody. Jesteśmy po to, aby dzieci nie nosiły masek przez 10 godzin dziennie…. Jesteśmy tu dla bezdomnych, jesteśmy tu dla weteranów… Musimy mieć pewność, że wszyscy Kanadyjczycy staną razem”.
Miejsce pod parlamentem zamieniło się w morze kanadyjskich flag, wśród nich powiewają biało czerwone oraz banery z napisem „Solidarność”. Można zobaczyć protestujących niosących kopie Karty Praw i Wolności. Pozostałe hasła to „Boże, aby nasza ziemia była błogosławiona i wolna”, „Uczyń Kanadę znów wielką i „jesteśmy tu dla naszej wolności”, „nie możesz być posłuszny, jeśli chcesz się wydostać spod tyranii”, „jeśli wydostaniemy się z tego bałaganu nie trafiając do „Gułagu” to tylko dzięki truckerom”. „Na wiecu nie było żadnej z mainstreamowych telewizji – mówi Marcin Lewandowski, który realizuje transmisję ze strajku dla niezależnych stacji… „moi rodzice emigrowali do Kanady z Polski w ucieczce przed komunizmem – mówił do mikrofonu jeden z demonstrujących – Kanada pod rządami Justina Trudau zmierza w kierunku totalitaryzmu znanemu mojej rodzinie z lat osiemdziesiątych z Polski, a państwo pod rządami Justina Trudau stało się policyjne, jak w czasie stanu wojennego”. Według Ezra Levant z „Rebel News”, który przemawiał na wiecu: „z zagranicznych mediów można więcej dowiedzieć się o Freedom Convoy2022, niż z rodzimych, bo kanadyjskie media „sprostytuowały” się biorąc miliardy dotacji od rządu.„Rząd mówi, że jesteś rasistą, rząd twierdzi, że jesteś mizoginem, rząd twierdzi, że jesteś agresywny” – powiedział Ezra Levant, „ ale ja nigdy nie widziałem bardziej zróżnicowanej grupy Kanadyjczyków”

Rozmawiałem zarówno z kierowcami jak i wspierającymi ich ludźmi na wiecu prze Parlamentem – mówi Marcin Lewandowski – są poruszeni emanacją kanadyjskiego patriotyzmu, który miał miejsce w ostatnich kilku dniach. Emocje były największe, gdy opowiadali o tłumach na wiaduktach nad autostradą prowadzącą przez całą Kanadę, które mimo mrozu gromadziły setki tysięcy ludzi w tym kobiety z małymi dziećmi w wózkach i młodzież”.

Protestującym kierowcom, którzy przebyli drogę 3200 km, aby dostać się na strajk, wolontariusze dostarczają ciepłą żywność i picie oraz ciepłe koce. Dary były tak masowe, że organizatorzy wyznaczyli stacje z paczkami na całej długości trasy. W Ottawie od kilku dni panują ekstremalnie ujemne temperatury.

Premier Saskatchewan, Scott Moe wydał oświadczenie zdecydowanie wspierające protestujących z Freedom Convoy2022 w ich postulacie zakończenia transgranicznej polityki zaszczepienia i obostrzeń pandemicznych.
Były prezydent USA Donald Trump poparł protest kierowców ciężarówek w Ottawie. Trump pochwalił uczestników konwoju za „robienie więcej w obronie amerykańskiej wolności niż większość naszych przywódców”.

Konwój Wolności na początku by wynikiem decyzji rządu federalnego o nałożeniu obowiązku na szczepienia dla kanadyjskich kierowców ciężarówek transgranicznych, która stawia wymóg, aby ci, którzy nie są zaszczepieni, zostali poddani kwarantannie po powrocie do Kanady. Stany Zjednoczone nałożyły podobny mandat, a nieszczepieni tirowcy również muszą poddać się kwarantannie podczas wjazdu do kraju. Potem protest przerodził się w pospolite ruszenie Kanadyjczyów w walce o przywrócenie praw z karty „Wolności Praw Człowieka”.

Protestujący zebrali ponad 8 mln dolarów na GoFundMe . Ponad 100 tys. darczyńców wzięło udział w zbiórce.

Freedom Convoy 2022カテゴリの最新記事

pocketlinehatebuimagegalleryaudiovideocategorytagchatquotegoogleplusfacebookinstagramtwitterrsssearchenvelopeheartstaruserclosesearch-plushomeclockupdateeditshare-squarechevron-leftchevron-rightleafexclamation-trianglecalendarcommentthumb-tacklinknaviconasideangle-double-upangle-double-downangle-upangle-downstar-halfstatus